the year-end project: 
2017201620152014201320122011, 201020092008
2007200620052004200320022001200019991998
199719961995
199419931992, 199119901989, 1988
1987198619851984198319821981
19801975-791970-1974, 1965-69, 1960-64 ..., 
1955-591950-541940-49
1930-1939
1920-29 + Superlatives Index

1960-64 — Years in Review
The Fritz Golden Superlatives


1964

  1. The Servant (dir: Joseph Losey; US Release Date)
  2. Dr. Strangelove (dir: Stanley Kubrick)
  3. I Am Cuba (dir: Mikheil Kalatozishvili)
  4. Woman in the Dunes (dir: Hiroshi Teshigahara)
  5. Harakiri (dir: Masaki Kobayashi; US Release Date)
  6. Contempt (dir: Jean-Luc Godard; US Release Date)
  7. Bay of Angels (dir: Jacques Demy; US Release Date)
  8. The Umbrellas of Cherbourg (dir: Jacques Demy)
  9. Hush… Hush, Sweet Charlotte (dir: Robert Aldrich)
  10. Seance on a Wet Afternoon (dir: Bryan Forbes)
   Dirk Bogarde, Wendy Craig and James Fox share a toast in Joseph Losey's  The Servant

Dirk Bogarde, Wendy Craig and James Fox share a toast in Joseph Losey's The Servant

Best Picture: The Servant
Director: Joseph Losey Producer: Joseph Losey, Norman Priggen
US Distributor: Landau Releasing

 (left to right)  Stanley Kubrick stands by with a pie in the wings of the  Dr. Strangelove  set; Peter Sellers in  Dr. Strangelove , Jeanne Moreau in  The Diary of a Chambermaid    ,  Sterling Hayden in  Dr. Strangelove  and Ava Gardner in John Huston's  The Night of the Iguana

(left to right) Stanley Kubrick stands by with a pie in the wings of the Dr. Strangelove set; Peter Sellers in Dr. Strangelove, Jeanne Moreau in The Diary of a ChambermaidSterling Hayden in Dr. Strangelove and Ava Gardner in John Huston's The Night of the Iguana

Best Director: Stanley Kubrick, Dr. Strangelove
Second Place: Joseph Losey, The Servant
Third Place: Hiroshi Teshigahara, Woman in the Dunes

Best Actor: Peter Sellers, Dr. Strangelove
Second Place: Peter Finch, The Pumpkin Eater
Third Place: Dirk Bogarde, The Servant

Best Actress: Kim Stanley, Seance on a Wet Afternoon
Second Place: Anne Bancroft, The Pumpkin Eater
Third Place: Kyôko Kishida, Woman in the Dunes

Best Supporting Actor: Sterling Hayden, Dr. Strangelove
Second Place: George C. Scott, Dr. Strangelove
Third Place: James Coburn, The Americanization of Emily

Best Supporting Actress: Ava Gardner, The Night of the Iguana
Second Place: Olivia de Havilland, Hush... Hush, Sweet Charlotte
Third Place: Agnes Moorhead, Hush... Hush, Sweet Charlotte

  (left to right)  The Naked Kiss, The Servant, The Silence, Contempt,   Woman in the Dunes, Dr. Strangelove, My Fair Lady  (dir: George Cukor)

(left to right) The Naked Kiss, The Servant, The Silence, Contempt, Woman in the Dunes, Dr. Strangelove, My Fair Lady (dir: George Cukor)

Best Original Screenplay: Samuel Fuller, The Naked Kiss
Second Place: Jean-Luc Godard, Contempt
Third Place: Jacques Demy, The Umbrellas of Cherbourg

Best Adapted Screenplay: Harold Pinter, The Servant
Second Place: Stanley Kubrick, Peter George and Terry Southern, Dr. Strangelove
Third Place: Shinobu Hashimoto and Yasuhiko Takiguchi, Harakiri

Best Cinematography: Sven Nykvist, The Silence
Second Place: Serguey Urusevsky, I Am Cuba
Third Place: Oswald Morris, The Pumpkin Eater

Best Film Editing: Agnès Guillemot, Contempt
Second Place: Derek York, Seance on a West Afternoon
Third Place: Hisashi Sagara, Harakiri

Best Original Score: Tôru Takmitsu, Woman in the Dunes
Second Place: John Barry, Zulu
Third Place: Georges Delaure, Contempt

Best Production Design: Ken Adam, Dr. Strangelove
Second Place: Bernard Evein, The Umbrellas of Cherbourg
Third Place: Cary Odell and Edward Boyle, Seven Days in May

Best Costume Design: Cecil Beaton, My Fair Lady
Second Place: Jacqueline Moreau, The Umbrellas of Cherbourg
Third Place: Danilo Donati, The Gospel According to St. Matthew

b409820050781da6d80077280497ea8e+(1).jpg

Best Ensemble Cast: The Umbrellas of Cherbourg (dir: Jacques Demy; in alphabetical order): Nino Castelnuovo, Pierre Caden, Jean Champion, Catherine Deneuve, Jean-Pierre Dorat, Ellen Farner, Marc Michel, Mireille Perrey and Anne Vernon

Orson Welles' Best First Feature Award: Philip Kaufman, Goldstein


1963

 

  1. 8 ½ (dir: Federico Fellini)
  2. Knife in the Water (dir: Roman Polanksi)
  3. High and Low (dir: Akira Kurosawa)
  4. The Exterminating Angel (dir: Luis Buñuel)
  5. Vivre sa Vie (dir: Jean-Luc Godard)
  6. Hud (dir: Martin Ritt)
  7. The Leopard (dir: Luchino Visconti)
  8. The L-Shaped Room (dir: Bryan Forbes)
  9. Winter Light (dir: Ingmar Bergman)
  10. Shock Corridor (dir: Samuel Fuller)
  Claudia Cardinale   in Federico Fellini's  8 ½

Claudia Cardinale in Federico Fellini's 8 ½

Best Picture: 8 ½
Director: Federico Fellini Producer: Angelo Rizzoli
US Distributor: Embassy Pictures

 (left to right)  Akira Kurosawa on the set of  High and Low ,   Toshiro Mifune in  High and Low , Anna Karina in  Vivre sa Vie , Robert Shaw in Terence Young's  From Russia with Love  and Julie Christie in John Schlesinger's  Billy Liar

(left to right) Akira Kurosawa on the set of High and Low, Toshiro Mifune in High and Low, Anna Karina in Vivre sa Vie, Robert Shaw in Terence Young's From Russia with Love and Julie Christie in John Schlesinger's Billy Liar

Best Director: Akira Kurosawa, High and Low
Second Place: Federico Fellini, 8 ½
Third Place: Roman Polanski, Knife in the Water

Best Actor: Toshiro Mifune, High and Low
Second Place: Paul Newman, Hud
Third Place: Marcello Mastroianni, 8 ½ 

Best Actress: Anna Karina, Vivre sa Vie
Second Place: Julie Harris, The Haunting
Third Place: Leslie Caron, The L-Shaped Room

Best Supporting Actor: Robert Shaw, From Russia with Love
Second Place: Larry Tucker, Shock Corridor
Third Place: Melvyn Douglas, Hud

Best Supporting Actress: Julie Christie, Billy Liar
Second Place: Patricia Neal, Hud
Third Place: Sandra Milo, 8 ½ 

  (left to right)  Knife in the Water, The Exterminating Angel, The Leopard, Hud

(left to right) Knife in the Water, The Exterminating Angel, The Leopard, Hud

Best Original Screenplay: Jakub Goldberg, Roman Polanski and Jerzy Skolimowski, Knife in the Water
Second Place: Ingmar Bergman, Winter Light
Third Place: Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tullio Pinelli and Brunello Rondo, 8 ½

Best Adapted Screenplay: Luis BuñuelThe Exterminating Angel
Second Place: David Storey, This Sporting Life
Third Place: Irving Ravetch and Harriett Frank, Jr., Hud

Best Cinematography: Guiseppe Rotunno, The Leopard
Second Place: Gianni Di Venanzo, 8 ½
Third Place: Davis Boulton, The Haunting

Best Film Editing: Frank Bracht, Hud
Second Place: George Tomasini, The Birds
Third Place: Ferris Webster, The Great Escape

Best Original Score: Elmer Bernstein, Hud
Second Place: Nina Rota, 8 ½
Third Place: Henry Mancini, The Pink Panther

Best Production Design: Mario Garbuglia, Laudomia Hercolani and Giorgio Pes, The Leopard
Second Place: Elliot Scott and John Jarvis, The Haunting
Third Place: John De Cuir, Paul S. Fox, Ray Moyer and Walter M. Scott, Cleopatra

Best Costume Design: Piero Tosi, The Leopard
Second Place: Vittorio Nino Novarese and Renie, Cleopatra
Third Place: Piero Gerhadi, 8 ½

download+(29).jpeg

Best Ensemble Cast: 8 ½ (dir: Federico Fellini; in alphabetical order), Anouk Aimee, Guido Alberti, Caterina Boratto, Claudia Cardinale, Mario Conocchia, Rosella Falk, Eddra Gale, Madeleine Lebeau, Marcello Mastronianni, Sandra Milo, and Barbara Steele

Orson Welles' Best First Feature Award: Roman Polanski, Knife in the Water


1962

  1. Cleo from 5 to 7 (dir: Agnes Varda)
  2. Peeping Tom (dir: Michael Powell; US Release Date)
  3. Lola (dir: Jacques Demy)
  4. Accattone (dir: Pier Paolo Passolini; US Release Date)
  5. Lolita (dir: Stanley Kubrick)
  6. Good Morning (dir: Yasujirô Ozu; US Release Date)
  7. Eclipse (dir: Michelangelo Antonioni)
  8. Advise & Consent (dir: Otto Preminger)
  9. Ride the High Country (dir: Sam Peckinpah)
  10. Jules and Jim (dir: Francois Truffaut)
244id_92_007_w1600.jpg

Best Picture: Cleo from 5 to 7
Director: Agnes Varda Producer: Carlo Ponti
US Distributor: Zenith International

 (left to right):   Michael Powell on the  Peeping Tom  set; Peter O'Toole in David Lean's  Lawrence of Arabia , Jeanne Moreau in  Jules and Jim , Peter Sellers and Marianne Stone in  Lolita,  and   Shelley Winters in  Lolita .

(left to right):  Michael Powell on the Peeping Tom set; Peter O'Toole in David Lean's Lawrence of Arabia, Jeanne Moreau in Jules and Jim, Peter Sellers and Marianne Stone in Lolita, and Shelley Winters in Lolita.

Best Director: Michael Powell, Peeping Tom
Second Place: Agnes Varda, Cleo from 5 to 7
Third Place: Jacques Demy, Lola

Best Actor: Peter O'Toole, Lawrence of Arabia
Second Place: James Mason, Lolita
Third Place: Tom Courtenay, The Loneliness of the Long Distance Runner

Best Actress: Jeanne Moreau, Jules and Jim
Second Place: Bette Davis, What Ever Happened to Baby Jane?
Third Place: Monica Vitti, Eclipse

Best Supporting Actor: Peter Sellers, Lolita
Second Place: Charles Laughton, Advise and Consent
Third Place: Lee Marvin, The Man Who Shot Liberty Valance

Best Supporting Actress: Shelley Winters, Lolita
Second Place: Angela Lansbury, The Manchurian Candidate
Third Place: Mariette Hartley, Ride the High Country

  (left to right)  Cleo from 5 to 7, Advise & Consent, Peeping Tom, The Manchurian Candidate  (dir: John Frankenheimer) , Lawrence of Arabia  (dir: David Lean) , What Ever Happened to Baby Jane?  (dir: Robert Aldrich) , The Music Man  (dir: Morton DaCosta)

(left to right) Cleo from 5 to 7, Advise & Consent, Peeping Tom, The Manchurian Candidate (dir: John Frankenheimer), Lawrence of Arabia (dir: David Lean), What Ever Happened to Baby Jane? (dir: Robert Aldrich), The Music Man (dir: Morton DaCosta)

Best Original Screenplay: Agnes Varda, Cleo from 5 to 7
Second Place: W.D. Stone Jr., Sam Peckinpah and William Roberts, Ride the High Country
Third Place: Kôgo Noda and Yasujirô Ozu, Good Morning

Best Adapted Screenplay: Wendell Mayes, Advise & Consent
Second Place: Vladimir Nabokov, Lolita 
Third Place: Horton Foote, To Kill a Mockingbird

Best Cinematography: Otto Heller, Peeping Tom
Second Place: Sacha Vierny, Last Year at Marinebad
Third Place: Gianni Di Venanzo, Eclipse

Best Film Editing: Ferris Webster, The Manchurian Candidate
Second Place: Otho Lovering, The Man Who Shot Liberty Valance
Third Place: Anthony Harvey, Lolita

Best Original Score: Maurice Jarre, Lawrence of Arabia
Second Place: Bernard Herrmann, Cape Fear
Third Place: John Barry and Monty Norman, Dr. No

Best Production Design: William Glasgow and George Sawley, What Ever Happened to Baby Jane?
Second Place: John Box, Lawrence of Arabia
Third Place: Jacques Salnier, Last Year at Marinebad

Best Costume Design: Dorothy Jeakins, The Music Man
Second Place: Phyllis Dalton, Lawrence of Arabia
Third Place: Edith Head and Ron Talsky, The Man Who Shot Liberty Valance

download (100).jpeg

Best Ensemble Cast: Advise and Consent (dir: Otto Preminger; in alphabetical order): Edward Andrews, Malcolm Atterbury, Lew Ayres, Henry Fonda, Paul Ford, George Gizzard, Will Greer, Eddie Hodges, Charles Laughton, Don Murray, Peter Lawford, Burgess Meredith, Walter Pidgeon, Gene Tierney, Inga Swenson Franchot Tone and Betty White

Orson Welles' Best First Feature Award: Jacques Demy, Lola


1961

 

  1. La Dolce Vita (dir: Federico Fellini; US Release Date) 
  2. The Innocents (dir: Jack Clayton)
  3. L’Avventura (dir: Michelangelo Antonioni; US Release Date)
  4. Breathless (dir: Jean-Luc Godard; US Release Date)
  5. The Human Condition II: Road to Eternity & Human Condition III: A Soldier's Prayer (dir: Masaki Kobayashi)
  6. Yojimbo (dir: Akira Kurosawa)
  7. Splendor in the Grass (dir: Elia Kazan)
  8. A Woman Is a Woman (dir: Jean-Luc Godard)
  9. Breakfast at Tiffany's (dir: Blake Edwards)
  10. Black Sunday (dir: Mario Bava; US Release Date)
  Marcello Mastroianni and Anita Ekberg in Federico Fellini's  La Dolce Vita

Marcello Mastroianni and Anita Ekberg in Federico Fellini's La Dolce Vita

Best Picture: La Dolce Vita
Director: Federico Fellini Producers: Guiseppe Amato, Angelo Rizzoli
US Distributor: Astor Pictures

 (left to right):  Federico Fellini on  La Dolce Vita  set  ; Paul Newman in Robert Rossen's  The Hustler , Natalie Wood in  Splendor in the Grass , Michael Redgrave in  The Innocents  and Ruby Dee in Daniel Petrie's  A Raisin in the Sun

(left to right): Federico Fellini on La Dolce Vita set; Paul Newman in Robert Rossen's The Hustler, Natalie Wood in Splendor in the Grass, Michael Redgrave in The Innocents and Ruby Dee in Daniel Petrie's A Raisin in the Sun

Best Director: Federico Fellini, La Dolce Vita
Second Place: Michelangelo Antonioni, L'Avventura
Third Place: Federico Fellini, La Dolce Vitta

Best Actor: Paul Newman, The Hustler
Second Place: Toshiro Mifune, Yojimbo
Third Place: Marcello Mastroianni, La Dolce Vita

Best Actress: Natalie Wood, Splendor in the Grass
Second Place: Jean Seberg, Breathless
Third Place: Deborah Kerr, The Innocents

Best Supporting Actor: Michael Redgrave, The Innocents
Second Place: Jackie Gleason, The Hustler
Third Place: Pat Hingle, Splendor in the Grass

Best Supporting Actress: Ruby Dee, A Raisin in the Sun
Second Place: Thelma Ritter, The Misfits
Third Place: Miriam Hopkins, The Children's Hour

  (left to right):  Yojimbo, The Innocents, La Dolce Vita, West Side Story  (dir: Robert Wise and Jerome Robbins)

(left to right): Yojimbo, The Innocents, La Dolce Vita, West Side Story (dir: Robert Wise and Jerome Robbins)

Best Original Screenplay: Akira Kurosawa and Ryuzo Kikushima, Yojimbo
Second Place: William Inge, Splendor in the Grass
Third Place: Jean-Luc Godard and Francois Truffaut, Breathless

Best Adapted Screenplay: Truman Capote and William Archibald, The Innocents
Second Place: George Axelrod, Breakfast at Tiffany's
Third Place: Sydney Carroll and Robert Rossen, The Hustler

Best Cinematography: Freddie Francis, The Innocents
Second Place: Aldo Scavarda, L'Avventura
Third Place: Raoul Coutard, A Woman is a Woman

Best Film Editing: Leo Catozzo, La Dolce Vita
Second Place: Akira Kurosawa, Yojimbo
Third Place: James Clark, The Innocents

Best Original Score: Georges Auric, The Innocents
Second Place: Henry Mancini, Breakfast at Tiffany's
Third Place: Ernest Gold, Judgement at Nuremberg

Best Production Design: Boris Leven and Victor Gangelin, West Side Story
Second Place: Roland Anderson and Hal Pereira, Breakfast at Tiffany's
Third Place: Harry Horner and Gene Callahan, The Hustler

Best Costume Design: Piero Gherardi, La Dolce Vita
Second Place: Yoshiro Muraki, Yojimbo
Third Place: Edith Head, Breakfast at Tiffany's

accatone-misfits.jpg

Best Ensemble Cast: The Misfits (dir: John Huston; in alphabetical order): Montgomery Clift, Clarke Gable, Kevin McCarthy, Marilyn Monroe, Thelma Ritter and Eli Wallach

Orson Welles' Best First Feature Award: Jean-Luc Godard, Breathless


1960

  1. Psycho (dir: Alfred Hitchcock)
  2. The Hidden Fortress (dir: Akira Kurosawa)
  3. Hiroshima, Mon Amour (dir: Alain Resnais; US Release Date)
  4. Ballad of a Soldier (dir: Grigoriy Chukhray; US Release Date)
  5. The Cranes Are Flying (dir: Mikhail Kalatozov; US Release Date)
  6. The Apartment (dir: Billy Wilder)
  7. Late Autumn (dir: Yasujirô Ozu)
  8. Sergeant Rutledge (dir: John Ford)
  9. Eyes Without a Face (dir: Georges Franju; US Release Date)
  10. The Virgin Spring (dir: Ingmar Bergman)
  Janet Leigh and John Gavin in Alfred Hitchcock's  Psycho

Janet Leigh and John Gavin in Alfred Hitchcock's Psycho

Best Picture: Psycho
Director: Alfred Hitchcock Producers: Alfred Hitchcock
US Distributor: Universal Pictures

 (left to right):  Alfred Hitchcock and Janet Leigh on the  Psycho  set; Laurence Olivier in Tony Richardson's  The Entertainer,    Shirley MacLaine in Billy Wilder's  The Apartment , Trevor Howard in Jack Cardiff's  Sons and Lovers    and Janet Leigh in  Psycho

(left to right): Alfred Hitchcock and Janet Leigh on the Psycho set; Laurence Olivier in Tony Richardson's The Entertainer, Shirley MacLaine in Billy Wilder's The Apartment, Trevor Howard in Jack Cardiff's Sons and Lovers and Janet Leigh in Psycho

Best Director: Alfred Hitchcock, Psycho
Second Place: Alain Resnais, Hiroshima, Mon Amour
Third Place: Akira Kurosawa, The Hidden Fortress

Best Actor: Laurence Olivier, The Entertainer
Second Place: Jack Lemmon, The Apartment
Third Place: Anthony Perkins, Psycho

Best Actress: Shirley MacLaine, The Apartment
Second Place: Tatyana Samoylova, The Cranes Are Flying
Third Place: Melina Mercouri, Never on a Sunday

Best Supporting Actor: Trevor Howard, Sons and Lovers
Second Place: Charles Laughton, Spartacus
Third Place: Peter Ustinov, Spartacus

Best Supporting Actress: Janet Leigh, Psycho
Second Place: Allida Vali, Eyes Without a Face
Third Place: Shirley Knight, The Dark at the Top of the Stairs

  (left to right)    Ballad of a Soldier, Sergeant Rutledge, The Cranes Are Flying Psycho, Spartacus  (dir: Stanley Kubrick), and  Midnight Lace  (dir: David Miller)

(left to right) Ballad of a Soldier, Sergeant Rutledge, The Cranes Are Flying Psycho, Spartacus (dir: Stanley Kubrick), and Midnight Lace (dir: David Miller)

Best Original Screenplay: Grigoriy Chukhray and Valentin Ezhov, Ballad of a Soldier
Second Place: Ulla Isaksson, The Virgin Spring
Third Place: Akira Kurosawa, Shiobu Hashimoto, Ryuzo Kikushima and Hideo Oguni, The Hidden Fortress

Best Adapted Screenplay: James Warner Bellah and Willis Goldbeck, Sergeant Rutledge
Second Place: Vitor Rozov, The Cranes Are Flying
Third Place: Kôgo Noda and Yasujirô Ozu, Late Autumn

Best Cinematography: Sergey Urusevskiy, The Cranes Are Flying
Second Place: Bert Glennon, Sergeant Rutledge
Third Place: Vladimir Nikolayev and Era Savelyeva, Ballad of a Soldier

Best Film Editing: George Tomasini, Psycho
Second Place: Jasmine Chasney, Henri Colpi, and Anne Sarraute, Hiroshima, Mon Amour
Third Place: Daniel Mandell, The Apartment

Best Original Score: Bernard Herrmann, Psycho
Second Place: Maurice Jarre, Eyes Without a Face
Third Place: Ernest Gold, Exodus

Best Production Design: Alexander Golitzen and Eric Orbom, Spartacus
Second Place: Robert Clatworthy, Joseph Hurley and George Milo, Psycho
Third Place: Thomas Morahan, Sons and Lovers

Best Costume Design: Irene Lentz, Midnight Lace 
Second Place: Theoni V. Aldredge, Never on a Sunday
Third Place: Marik Vos, The Virgin Spring

download21312.jpeg

Best Ensemble Cast: Psycho (dir: Alfred Hitchcock; in alphabetical order): Frank Albertson, Martin Balsam, John Gavin, Janet Leigh, John McIntire, Vera Miles, Simon Oakland Anthony Perkins, Vaughn Taylor and Lurene Tuttle

Orson Welles' Best First Feature Award: Alain Resnais, Hiroshima, Mon Amour

 

the year-end project: 
2017201620152014201320122011, 20102009200820072006200520042003
20022001200019991998
199719961995199419931992, 1991199019891988,
198719861985198419831982198119801975-791970-19741965-69, 1960-64 ..., 
1955-591950-541940-491930-19391920-29 + Superlatives Index