the year-end project:
201620152014201320122011, 201020092008200720062005
2004200320022001
200019991998199719961995199419931992, 1991
19901989198819871986198519841983198219811980, 1975-79, 1970-1974...,
1965-19691960-64, 1955-591950-541940-491930-19391920-29 + Superlatives Index
 

1970-74 — Years in Review
The Fritz Golden Superlatives


1974

Brigitte Mira and El Hedi ben Salem in Rainier Werner Fassbinder's Ali: Fear Eats the Soul

Brigitte Mira and El Hedi ben Salem in Rainier Werner Fassbinder's Ali: Fear Eats the Soul

 

  1. Ali: Fear Eats the Soul (dir: Rainier Werner Fassbinder)
  2. Celine and Julie Go Boating (dir: Jacques Rivette)
  3. Chinatown (dir: Roman Polanski)
  4. The Godfather, Part II (dir: Francis Ford Coppola)
  5. The Conversation (dir: Francis Ford Coppola)
  6. Bring Me the Head of Alfredo Garcia (dir: Sam Peckinpah)
  7. Black Christmas (dir: Bob Clark)
  8. Score (dir: Radley Metzger)
  9. Touki Bouki (dir: Djibril Diop Mambety)
  10.  Blood for Dracula (dir: Paul Morrissey)
(left to right) Rainier Werner Fassbender on the set of Ali: Fear Eats the Soul, Jack Nicholson in Chinatown, Charlotte Rampling in The Night Porter, Udo Kier in Blood for Dracula and Margot Kidder in Black Christmas

(left to right) Rainier Werner Fassbender on the set of Ali: Fear Eats the Soul, Jack Nicholson in Chinatown, Charlotte Rampling in The Night Porter, Udo Kier in Blood for Dracula and Margot Kidder in Black Christmas

Best Picture: Ali: Fear Eats the Soul
Producer: Rainier Werner Fassbinder
US Distributor: New Yorker Films

Best Director: Rainier Werner Fassbinder, Ali: Fear Eats the Soul
Second Place: Jacques Rivette, Celine and Julie Go Boating
Third Place: Roman Polanski, Chinatown

Best Actor: Jack Nicholson, Chinatown
Second Place: Gene Hackman, The Conversation
Third Place: Al Pacino, The Godfather Part II

Best ActressGena Rowlands, A Woman Under the Influence
Second Place: Ellen Burstyn, Alice Doesn't Live Here Anymore
Third Place: Lynn Lowry, Score

Best Supporting Actor: Udo Kier, Blood for Dracula
Second Place:  Peter Boyle, Young Frankenstein
Third Place: Robert De Niro, The Godfather Part II

Best Supporting Actress: Margot Kidder, Black Christmas
Second Place: Madeline Kahn, Blazing Saddles
Third Place: Jessica Harper, Phantom of the Paradise

(left to right) Chinatown, The Godfather, Part II, The Conversation

(left to right) Chinatown, The Godfather, Part II, The Conversation

Best Original Screenplay: Robert Towne, Chinatown
Second Place: Francis Ford Coppola, The Conversation
Third Place: Mel Brooks, Andrew Bergman, Richard Pryor and Alan Uger, Blazing Saddles

Best Adapted Screenplay: Francis Ford Coppola and Mario Puzo, The Godfather, Part II
Second Place: Paul Morrissey and Pat Hackett, Blood for Dracula
Third Place: Mel Brooks and Gene Wilder, Young Frankenstein

Best Cinematography: Gordon Willis, The Godfather, Part II
Second Place: Jurgen Jurges, Ali: Fear Eats the Soul
Third Place: Gordon Willis, The Parallax View

Best Film Editing: Richard Chew, The Conversation
Second Place: Sam O'Steen, Chinatown
Third Place: Stan Cole, Black Christmas

Best Original Score: Jerry Goldsmith, Chinatown
Second Place: Nino Rota and Carmine Coppola, The Godfather, Part II
Third Place: John Morris, Young Frankenstein

Best Production Design: Dean Tavoularis and George R. Nelson, The Godfather, Part II
Second Place: Richard Sylbert, Chinatown
Third Place: Dale Hennesy and Bob de Vestel, Young Frankenstein

Best Costume Design: Anthea Sylbert, Chinatown
Second Place: Mariolina Bono and John Furness, Daisy Miller
Third Place: Adolfo Ramirez, Bring Me the Head of Alfredo Garcia

Best Ensemble Cast: The Godfather, Part II (in alphabetical order), John Cazale, Robert De Niro, Robert Duvall, Michael V. Gazzo, Diane Keaton, Al Pacino, Talia Shire, G.D. Spradlin and Lee Strasberg

Best First Feature: Tobe Hooper, Texas Chainsaw Massacre


1973

Martin Sheen and Sissy Spacek in Terrence Malick's Badlands

Martin Sheen and Sissy Spacek in Terrence Malick's Badlands

 

  1. Badlands (dir: Terrence Malick)
  2. Paper Moon (dir: Peter Bogdanovich)
  3. The Wicker Man (dir: Robin Hardy)
  4. The Long Goodbye (dir: Robert Altman)
  5. The Spirit of the Beehive (dir: Victor Erice)
  6. Don’t Look Now (dir: Nicolas Roeg)
  7. The Exorcist (dir: William Friedkin)
  8.  Lady Snowblood (dir: Toshiya Fujita)
  9. Mean Streets (dir: Martin Scorsese)
  10. O Lucky Man! (dir: Lindsay Anderson)
(left to right) Terrence Malick on the Badlands set, Donald Sutherland in Don't Look Now, Ana Torrent in The Spirit of the Beehive, Christopher Lee in The Wicker Man and Madeline Khan in Paper Moon

(left to right) Terrence Malick on the Badlands set, Donald Sutherland in Don't Look Now, Ana Torrent in The Spirit of the Beehive, Christopher Lee in The Wicker Man and Madeline Khan in Paper Moon

Best Picture: Badlands
Producer: Terrence Malick
US Distributor: Warner Brothers

Best Director: Terrence Malick, Badlands
Second Place: Peter Bogdanovich, Paper Moon
Third Place: Robert Altman, The Long Goodbye

Best Actor: Donald Sutherland, Don't Look Now
Second Place: Malcolm McDowell, O Lucky Man!
Third Place: Martin Sheen, Badlands

Best Actress: Ana Torrent, The Spirit of the Beehive
Second Place: Pam Grier, Coffy
Third Place: Liv Ullmann, Scenes from a Marriage

Best Supporting Actor: Christopher Lee, The Wicker Man
Second Place: De Niro, Mean Streets
Third Place: Arthur Lowe, O Lucky Man!

Best Supporting Actress: Madeline Kahn, Paper Moon
Second Place: Linda Blair and Mercedes McCambridge, The Exorcist
Third Place: Valentina Cortese, Day for Night

(left to right) Badlands, The Long Goodbye, Don't Look Now, Paper Moon, The Sting (dir: George Roy Hill)

(left to right) Badlands, The Long Goodbye, Don't Look Now, Paper Moon, The Sting (dir: George Roy Hill)

Best Original Screenplay: Terrence Malick, Badlands
Second Place: Ralph Bakshi, Heavy Traffic
Third Place: Martin Scorsese and Mardik Martin, Mean Streets

Best Adapted Screenplay: Leigh Brackett, The Long Goodbye
Second Place: Alvin Sargent, Paper Moon
Third Place: William Peter Blatty, The Exorcist

Best Cinematography: Tak Fujimoto, Badlands
Second Place: Owen Roizman and Billy Williams, The Exorcist
Third Places: Laszlo Kovacs, Paper Moon

Best Film Editing: Graeme Clifford, Don’t Look Now
Second Place: Robert Estrin and Billy Weber, Badlands
Third Place: Eric Boyd-Perkins, The Wicker Man

Best Original Score: John Williams, The Long Goodbye
Second Place: Nino Rota, Amarcord
Third Place: Masaaki Hirao, Lady Snowblood

Best Production Design: Polly Platt, Paper Moon
Second Place: Alejandro Jodoworsky, The Holy Mountain
Third Place: Henry Bumstead and James Payne, The Sting

Best Costume Design: Edith Head, The Sting
Second Place: Alejandro Jodoworsky and Nicky Nichols, The Holy Mountain
Third Place: Polly Platt, Paper Moon

Best Ensemble Cast: The Exorcist (in alphabetical order), Linda Blair, Ellen Burstyn, Lee J. Cobb, Jack MacGowran, Mercedes McCambridge, Jason Miller, William O'Malley, Max von Sydow and Kitty Winn

Best First Feature: Terrence Malick, Badlands


1972

Klaus Kinski in Werner Herzog's Aguirre: The Wrath of God

Klaus Kinski in Werner Herzog's Aguirre: The Wrath of God

 

  1. Aguirre: The Wrath of God (dir: Werner Herzog)
  2. The Godfather (dir: Francis Ford Coppola)
  3. Images (dir: Robert Altman)
  4. Cries and Whispers (dir: Ingmar Bergman)
  5. Murmur of the Heart (dir: Louis Malle)
  6. The Heartbreak Kid (dir: Elaine May)
  7. The Discreet Charm of the Bourgeoisie (dir: Luis Buñel)
  8. Sounder (dir: Martin Ritt)
  9. Deathdream (dir: Bob Clark)
  10. Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx (dir: Kenji Misumi)

 

(left to right) Werner Herzog on the Aguirre: The Wrath of God set, Al Pacino in The Godfather, Susannah York in Images, Marlon Brando in The Godfather and Charles Grodin and Jeannie Berlin in The Heartbreak Kid

(left to right) Werner Herzog on the Aguirre: The Wrath of God set, Al Pacino in The Godfather, Susannah York in Images, Marlon Brando in The Godfather and Charles Grodin and Jeannie Berlin in The Heartbreak Kid

Best Picture: Aguirre: The Wrath of God
Producers: Werner Herzog, Hans Prescher
US Distributor: New Yorker Films

Best Director: Werner Herzog, Aguirre: The Wrath of God
Second Place: Francis Ford Coppola, The Godfather
Third Place: Elaine May, The Goodbye Kid

Best Actor: Al Pacino, The Godfather
Second Place: Klaus Kinski, Aguirre: The Wrath of God
Third Place: Anthony Perkins, Play It As It Lays

Best Actress: Susannah York, Images
Second Place: Cicely Tyson, Sounder
Third Place: Liza Minnelli, Cabaret

Best Supporting Actor: Marlon Brando, The Godfather
Second Place: Paul Winfield, Sounder
Third Place: Robert Duvall, The Godfather

Best Supporting Actress: Jeannie Berlin, The Heartbreak Kid
Second Place: Harriett Andersson, Cries and Whispers
Third Place: Shelley Winters, The Poseidon Adventure

(left to right) Murmur of the Heart, The Godfather, Aguirre: Wrath of God, Super Fly (dir: Gordon Parks Jr), Cries and Whispers, Cabaret (dir: Bob Fosse)

(left to right) Murmur of the Heart, The Godfather, Aguirre: Wrath of God, Super Fly (dir: Gordon Parks Jr), Cries and Whispers, Cabaret (dir: Bob Fosse)

Best Original Screenplay: Louis Malle, Murmur of the Heart
Second Place: Luis Bunuel and Jean-Claude Carriere, The Discreet Charm of the Bourgeoise
Third Place: Alan Ormsby, Deathdream

Best Adapted Screenplay: Francis Ford Coppola and Mario Puzo, The Godfather
Second Place: Neil Simon, The Heartbreak Kid
Third Place: Jay Presson Allen, Cabaret

Best Cinematography: Thomas Mauch, Aguirre: Wrath of God
Second Place: Gordon Willis, The Godfather
Third Place: Sven Nykvist, Cries and Whispers

Best Film Editing: William Reynolds and Peter Zinner, The Godfather
Second Place: Graeme Clifford, Images
Third Place: Sidney Katz, Play It As It Lays

Best Original Score: Curtis Mayfield, Super Fly
Second Place: Popul Vuh, Aguirre: The Wrath of God
Third Place: John Williams, Images

Best Production Design: Anna Asp, Cries and Whispers
Second Place: Rolf Zehetbauer and Hans Jurgen Kiebach, Cabaret
Third Place: Dean Tavoularis and Philip Smith, The Godfather

Best Costume Design: Charlotte Flemming, Cabaret
Second Place: Marik Vos-Lundh, Cries and Whispers
Third Place: Anthony Hill Johnston, The Godfather

Best Ensemble Cast: The Godfather (in alphabetical order), Marlon Brando, James Caan, John Cazale, Richard Castellano, Richard Conte, Robert Duvall, Sterling Hayden, Diane Keaton, Al Lettieri, John Marley, Al Pacino, Gianni Russo, Talia Shire, Simonetta Stefanelli and Abe Vigoda

Best First Feature: Ralph Bakshi, Fritz the Cat


1971

Warren Beatty in Robert Altman's McCabe & Mrs. Miller

Warren Beatty in Robert Altman's McCabe & Mrs. Miller

 

  1. McCabe & Mrs. Miller (dir: Robert Altman)
  2. A Clockwork Orange (dir: Stanley Kubrick)
  3. The Last Picture Show (dir: Peter Bogdanovich)
  4. The Devils (dir: Ken Russell)
  5. Minnie and Moskowitz (dir: John Cassavetes)
  6. Two-Lane Blacktop (dir: Monte Hellman)
  7. Daughters of Darkness (dir: Harry Kümel)
  8. Walkabout (dir: Nicolas Roeg)
  9. Straw Dogs (dir: Sam Peckinpah)
  10. Little Murders (dir: Alan Arkin)
(left to right) Robert Altman directing Warren Beatty on the set of McCabe & Mrs. Miller, Malcolm McDowell in A Clockwork Orange, Julie Christie in McCabe & Mrs. Miller, Warren Oates in Two-Lane Blacktop and Vanessa Regrave in The Devils.

(left to right) Robert Altman directing Warren Beatty on the set of McCabe & Mrs. Miller, Malcolm McDowell in A Clockwork Orange, Julie Christie in McCabe & Mrs. Miller, Warren Oates in Two-Lane Blacktop and Vanessa Regrave in The Devils.

Best Picture: McCabe & Mrs. Miller
Producers: Mitchell Brower, David Foster
US Distributor: Warner Brothers

 Best Director: Robert Altman, McCabe & Mrs. Miller
Second Place: Stanley Kubrick, A Clockwork Orange
Third Place: John Cassavetes, Minnie and Moskowitz

Best Actor: Malcolm MacDowell, A Clockwork Orange
Second Place: Oliver Reed, The Devils
Third Place: Warren Beatty, McCabe & Mrs. Miller

Best Actress: Julie Christie, McCabe & Mrs. Miller
Second Place: Jessica Walter, Play Misty For Me
Third Place: Zohra Lampert, Let's Scare Jessica to Death

Best Supporting Actor: Warren Oates, Two-Lane Blacktop
Second Place: Jeff Bridges, The Last Picture Show
Third Place: Donald Sutherland, Little Murders

Best Supporting Actress: Vanessa Redgrave, The Devils
Second Place: Ellen Burstyn The Last Picture Show
Third Place: Candice Bergen, Carnal Knowledge

(left to right) Minnie and Moskowitz, The Last Picture Show, A Clockwork Orange, Daughters of Darkness, The Boy Friend (dir: Ken Russell)

(left to right) Minnie and Moskowitz, The Last Picture Show, A Clockwork Orange, Daughters of Darkness, The Boy Friend (dir: Ken Russell)

Best Original Screenplay: John Cassavetes, Minnie and Moskowitz
Second Place: Elaine May, A New Leaf
Third Place: Peter Watkins, Punishment Park

Best Adapted Screenplay: Peter Bogdanovich and Larry McMurtry, The Last Picture Show
Second Place: Stanley Kubrick, A Clockwork Orange
Third Place: Robert Altman and Brian McCay, McCabe & Mrs. Miller

Best Cinematography: John Alcott, A Clockwork Orange
Second Place: Nicolas Roeg, Walkabout
Third Place: Vilmos Zsigmond, McCabe & Mrs. Miller

Best Film Editing: Bill Butler, A Clockwork Orange
Second Place: Jerry Greenberg, The French Connection
Third Place: Antony Gibbs and Alan Pattilo, Walkabout

Best Original Score: Francois de Roubaix, Daughters of Darkness
Second Place: Isaac Hayes, Shaft
Third Place: John Barry, Walkabout

Best Production Design: Tony Walton and Ian Whittaker, The Boy Friend
Second Place: Leon Ericksen, McCabe & Mrs. Miller
Third Place: Derek Jarman, The Devils

Best Costume Design: Shirley Russell, The Boy Friend
Second Place: Milena Canonero, A Clockwork Orange
Third Place: Ulla-Britt Soderlund The Emigrants

Best Ensemble Cast: The Last Picture Show (in alphabetical order), Sam Bottoms, Timothy Bottoms, Eileen Brennan, Jeff Bridges, Ellen Burstyn, Clu Gulager, Ben Johnson, Cloris Leachman, Randy Quaid, Cybil Shepherd and Sharon Ullrick

Best First Feature: Alan Arkin, Little Murders


1970

Jean-Louis Trintignant in Bernardo Bertolucci's The Conformist

Jean-Louis Trintignant in Bernardo Bertolucci's The Conformist

 

  1. The Conformist (dir: Bernardo Bertolucci)
  2. Le Cercle Rouge (dir: Jean-Pierre Melville)
  3. Valerie and Her Week of Wonders (dir: Jaromil Jires)
  4. The Butcher (dir: Claude Chabrol)
  5. The Lickerish Quartet (dir: Radley Metzger)
  6. Five Easy Pieces (dir: Bob Rafelson)
  7. The Music Lovers (dir: Ken Russell)
  8. Days and Nights in the Forest (dir: Satyajit Ray)
  9. M*A*S*H (dir: Robert Altman)
  10. Performance (dir: Nicolas Roeg and Donald Cammell)
(left to right) Bernardo Bertolucci on the set of The Conformist, Jean-Louis Trintignant in The Conformist, Glenda Jackson in The Music Lovers, Elliott Gould in M*A*S*H and Lee Grant in Hal Ashby's The Landlord.

(left to right) Bernardo Bertolucci on the set of The Conformist, Jean-Louis Trintignant in The Conformist, Glenda Jackson in The Music Lovers, Elliott Gould in M*A*S*H and Lee Grant in Hal Ashby's The Landlord.

Best Picture: The Conformist
Producer: Maruizio Lodi-Fe
US Distributor: Paramount Pictures

Best Director: Bernardo Bertolucci, The Conformist
Second Place: Jeane-Pierre Melville, Le Cercle Rouge
Third Place: Radley Metzger, The Lickerish Quartet

Best Actor: Jean-Louis Trintignant, The Conformist
Second Place: Jack Nicholson, Five Easy Pieces
Third Place: Alan Arkin, Catch-22

Best Actress: Glenda Jackson, The Music Lovers
Second Place: Stephane Audran, The Butcher
Third Place: Holly Woodlawn, Trash

Best Supporting Actor: Elliott Gould, M*A*S*H
Second Place: Yves Montand, Le Cercle Rouge
Third Place: Richard Castellano, Lovers and Other Strangers

Best Supporting Actress: Lee Grant, The Landlord
Second Place: Sally Kellerman, M*A*S*H
Third Place: Dominique Sanda, The Conformist

(left to right) Five Easy Pieces, Days and Nights in the Forest, The Conformist, Le Cercle Rouge, Valerie and Her Week of Wonders, The Lickerish Quartet, The Music Lovers

(left to right) Five Easy Pieces, Days and Nights in the Forest, The Conformist, Le Cercle Rouge, Valerie and Her Week of Wonders, The Lickerish Quartet, The Music Lovers

Best Original Screenplay: Carol Eastman and Bob Rafelson, Five Easy Pieces
Second Place: Russ Meyer and Roger Ebert, Beyond the Valley of the Dolls
Third Place: Eric Rohmer, Claire's Knee

Best Adapted Screenplay: Satyajit Ray and Sunil Gangopadhyay, Days and Nights in the Forest
Second Place: Bernardo Bertolucci, The Conformist
Third Place: Bill Gunn, The Landlord

Best Cinematography: Vittorio Storaro, The Conformist
Second Place: Henri Decae, Le Cercle Rouge
Third Place: Douglas Slocombe, The Music Lovers

Best Film Editing: Jean-Pierre Melvile and Marie-Sophie Dubus, Le Cercle Rouge
Second Place: Michael Bradsell, The Music Lovers
Third Place: Jane Huggins, Thelma Schoonmaker, Martin Scorsese, Michael Wadleigh, Stan Warnow and Yeu-Bun Yee, Woodstock

Best Original Score: Lubos Fiser and Jan Klusak, Valerie and Her Week of Wonders
Second Place: Alfred Newman, Airport
Third Place: Jerry Goldsmith, Patton

Best Production Design: Enrico Sabbatini, The Lickerish Quartet
Second Place: Stephen Grimes and Josie MacAvin, Ryan's Daughter
Third Place: Natasha Kroll, The Music Lovers

Best Costume Design: Shirley Russell, The Music Lovers
Second Place: Eva Lackingerova, Valerie and Her Week of Wonders
Third Place: Jocelyn Rickards, Ryan's Daughter

Best Ensemble Cast: M*A*S*H (in alphabetical order), David Arkin, Indus Arthur, Rene Auberjonois, Roger Brown, Gary Burghoff, Robert Duvall, Elliott Gould, Sally Kellerman, Michael Murray, Jo Ann Pflug, Tom Skeritt, Donald Sutherland and Fred Williamson

Best First Feature: Nicolas Roeg and Donald Cammell, Performance

 

the year-end project:
201620152014201320122011, 201020092008200720062005
2004200320022001
200019991998199719961995199419931992, 1991
199019891988198719861985198419831982198119801975-79, 1970-1974...,
1965-19691960-64, 1955-591950-541940-491930-19391920-29 + Superlatives Index