the year-end project: 
2017201620152014201320122011, 201020092008200720062005
2004200320022001200019991998
199719961995199419931992, 1991
1990
198919881987198619851984198319821981, 1980, 1975-79..., 1970-74
1965-19691960-64, 1955-591950-541940-49, 1930-391920-29 + Superlatives Index

1975-79 — Years in Review
The Fritz Golden Superlatives


1979

  1. Apocalypse Now (dir: Francis Ford Coppola)
  2. Stalker (dir: Andrei Tarkovsky)
  3. Alien (dir: Ridley Scott)
  4. The Tin Drum (dir: Volker Schlondorff)
  5. The Marriage of Maria Braun (dir: Rainier Werner Fassbinder)
  6. Saint Jack (dir: Peter Bogdanovich)
  7. Wise Blood (dir: John Huston)
  8. Manhattan (dir: Woody Allen)
  9. The Warriors (dir: Walter Hill)
  10. All That Jazz (dir: Bob Fosse)
Dennis Hopper in Francis Ford Coppola's Apocalypse Now

Dennis Hopper in Francis Ford Coppola's Apocalypse Now

Best Picture: Apocalypse Now
Director: Francis Ford Coppola Producers: Kim Aubry, Francis Ford Coppola
US Distributor: Paramount Pictures

(left to right) Francis Ford Coppola on the set of Apocalypse Now, BBen Gazzara in Saint Jack, Hanna Schygulla in The Marriage of Maria Braun, Robert Duvall in Apocalypse Now and Meryl Streep in Robert Benton's Kramer vs. Kramer

(left to right) Francis Ford Coppola on the set of Apocalypse Now, BBen Gazzara in Saint Jack, Hanna Schygulla in The Marriage of Maria Braun, Robert Duvall in Apocalypse Now and Meryl Streep in Robert Benton's Kramer vs. Kramer

Best Director: Francis Ford Coppola, Apocalypse Now
Runner-Up: Ridley Scott, Alien
Third Place: Volker Schlondorff, The Tin Drum

Best Actor: Ben Gazzara, Saint Jack
Second Place: Roy Scheider, All That Jazz
Third Place: Brad Dourif, Wise Blood

Best Actress: Hanna Schygulla, The Marriage of Maria Braun
Second Place: Diane Lane, A Little Romance
Third Place: Shirley MacLaine, Being There

Best Supporting Actor: Robert Duvall, Apocalypse Now
Second Place: Paul Dooley, Breaking Away
Third Place: Tony Beckley, When a Stranger Calls

Best Supporting Actress:  Meryl Streep, Kramer vs. Kramer
Second Place: Mary Steenburgen, Time After Time
Third Place: Anne Reinking, All That Jazz

(left to right) The Marriage of Maria Braun, Apocalypse Now, The Tin Drum, Stalker, and The Warriors

(left to right) The Marriage of Maria Braun, Apocalypse Now, The Tin Drum, Stalker, and The Warriors

Best Original Screenplay: Rainier Werner Fassbinder, Pea Frohlich and Peter Marthesheimer, The Marriage of Maria Braun
Second Place: Woody Allen and Marshall Brinkman, Manhattan
Third Place: 

Best Adapted Screenplay: John Milius and Francis Ford Coppola, Apocalypse Now
Second Place: Jean-Claude Carrier, Volker Schlondorff and Franz Seitz, The Tin Drum
Third Place: Benedict Fitzgerald and Michael Fitzgerald, Wise Blood

Best Cinematography: Vittorio Storaro, Apocalypse Now
Second Place: Gordon Willis, Manhattan
Third Place: Donald Peterman, When a Stranger Calls

Best Film Editing: Suzanne Baron, The Tin Drum
Second Place: Lisa Fruchtman, Jerry Greenberg and Walter Murch, Apocalypse Now
Third Place: Lyudmila Feyginova, Stalker

Best Original Score: Maurice Jarre, The Tin Drum
Second Place: Dana Kaproff, When a Stranger Calls
Third Place: Jerry Goldsmith, Alien

Best Production Design: Aleksandr Boym, Andrei Tarkovsky and Rashit Safiullin, Stalker
Second Place: Dean Tavoularis and George R. Nelson, Apocalypse Now
Third Place: Michael Seymour and Ian Whittaker, Alien

Best Costume Design: Bobbie Mannix and Mary Ellen Winston, The Warriors
Second Place: Joyce Stoneman, Quadrophenia
Third Place: Inge Heer, Dagmar Niefind and Yoshy Yabara, The Tin Drum

1979adds.jpeg

Best Documentary Feature: Patricio Guzman, The Battle of Chile

Best Animated Feature: György Kovásznai, Foam Bath

Best Ensemble Cast: Wise Blood (dir: John Huston; in alphabetical order): Ned Beatty, Brad Dourif, John Huston, William Hickey, Mary Nell Santacroce, Dan Shor, Harry Dean Stanton and Amy Wright

Orson Welles' Best First Feature: George Miller, Mad Max



1978

  1. Days of Heaven (dir: Terrence Malick)
  2. Killer of Sheep (dir: Charles Burnett)
  3. Gates of Heaven (dir: Errol Morris)
  4. Halloween (dir: John Carpenter)
  5. Dawn of the Dead (dir: George A. Romero)
  6. Invasion of the Body Snatchers (dir: Philip Kaufman)
  7. Get Out Your Handkerchiefs (dir: Bertrand Blier)
  8. Autumn Sonata (dir: Ingmar Bergman)
  9. Interiors (dir: Woody Allen)
  10. Straight Time (dir: Ulu Grosbard)
Linda Manz and Brooke Adams in Terrence Malick's Days of Heaven

Linda Manz and Brooke Adams in Terrence Malick's Days of Heaven


Best Picture: Days of Heaven
Director: Terrence Malick Producers: Bert Schneider, Harold Schneider
US Distributor: Paramount Pictures

(left to right) Terrence Malick on the Days of Heaven set, Donald Sutherland (with Brooke Adams) in Invasions of the Body Snatchers, Ingrid Bergman in Autumn Sonata, Yaphet Kotto in Paul Schrader's Blue Collar and Theresa Russell in Straight Time

(left to right) Terrence Malick on the Days of Heaven set, Donald Sutherland (with Brooke Adams) in Invasions of the Body Snatchers, Ingrid Bergman in Autumn Sonata, Yaphet Kotto in Paul Schrader's Blue Collar and Theresa Russell in Straight Time

Best Director: Terrence Malick, Days of Heaven
Second Place: John Carpenter, Halloween
Third Place: Charles Burnett, Killer of Sheep

Best Actor: Donald Sutherland, Invasion of the Body Snatchers
Second Place: Dustin Hoffman, Straight Time
Third Place: Jon Voight, Coming Home

Best Actress: Ingrid Bergman, Autumn Sonata
Second Place: Geraldine Page, Interiors
Third Place: Jane Fonda, Coming Home

Best Supporting Actor: Yaphet Kotto, Blue Collar
Second Place: Christopher Walken, The Deer Hunter
Third Place: Harry Dean Stanton, Straight Time

Best Supporting Actress: Theresa Russell, Straight Time
Second Place: Maureen Stapleton, Interiors
Third Place: Linda Manz, Days of Heaven

(left to right) An Unmarried Woman (dir: Paul Mazursky), Invasion of the Body Snatchers, Days of Heaven, Dawn of the Dead, Halloween

(left to right) An Unmarried Woman (dir: Paul Mazursky), Invasion of the Body Snatchers, Days of Heaven, Dawn of the Dead, Halloween

Best Original Screenplay: Paul Mazursky, An Unmarried Woman
Second Place: Woody Allen, Interiors
Third Place: Ingmar Bergman, Autumn Sonata

Best Adapted Screenplay: W.D. Richter, Invasion of the Body Snatchers
Second Place: Martin Rosen, Watership Down
Third Place: Alvin Sargent, Edward Bunker, Michael Mann and Jeffrey Boam, Straight Time

Best Cinematography: Nestor Almendros and Haskell Wexler, Days of Heaven
Second Place: Dean Cundey, Halloween
Third Place: Charles Burnett, Killer of Sheep

Best Film Editing: George A. Romero, Dawn of the Dead
Second Place: Billy Weber, Days of Heaven
Third Place: Charles Bornstein and Tommy Wallace, Halloween

Best Original Score: John Carpenter, Halloween
Second Place: Giorgio Moroder, Midnight Express
Third Place: Jerry Goldsmith, The Boys from Brazil

Best Production Design: Jack Fisk and Robert Gould, Days of Heaven
Second Place: Mel Bourne, Mario Mazzola and Daniel Robert, Interiors
Third Place: Tony Walton, Robert Drumheller, Edward Stewart and Justin Scoppa, Jr., The Wiz

Best Costume Design: Patricia Norris, Days of Heaven
Second Place: Tony Walton, The Wiz
Third Place: Mina Mittelman, Pretty Baby

download (24).jpeg

Best Documentary: Errol Morris, Gates of Heaven

Best Animated Feature: Martin Rosen and John Hubley, Watership Down

Best Ensemble Cast: Straight Time (dir: Ulu Grosbard; in alphabetical order): Kathy Bates, Gary Busey, Jake Busey, Dustin Hoffman, Theresa Russell, Harry Dean Stanton, Rita Taggart and M. Emmett Walsh

Orson Welles' Best First Feature: Charles Burnett, Killer of Sheep


1977

  1. Annie Hall (dir: Woody Allen)
  2. Eraserhead (dir: David Lynch)
  3. Suspiria (dir: Dario Argento)
  4. 3 Women (dir: Robert Altman)
  5. Close Encounters of the Third Kind (dir: Steven Spielberg)
  6. That Obscure Object of Desire (dir: Luis Buñuel)
  7. The American Friend (dir: Wim Wenders)
  8. Opening Night (dir: John Cassavetes)
  9. Padre Padrone (dir: Paolo Taviani and Vittorio Taviani) 
  10. Sorcerer (dir: William Friedkin)
Diane Keaton and Woody Allen in Woody Allen's Annie Hall

Diane Keaton and Woody Allen in Woody Allen's Annie Hall

Best Picture: Annie Hall
Director: Woody Allen Producers: Charles H. Joffe, Jack Rollins
US Distributor: United Artists

(left to right): David Lynch on the set of Eraserhead, Bruno Ganz in The American Friend, Diane Keaton in Annie Hall, Bob Balaban in Close Encounters of the Third Kind and Sissy Spacek in 3 Women.

(left to right): David Lynch on the set of Eraserhead, Bruno Ganz in The American Friend, Diane Keaton in Annie Hall, Bob Balaban in Close Encounters of the Third Kind and Sissy Spacek in 3 Women.

Best Director: David Lynch, Eraserhead
Second Place: Woody Allen, Annie Hall
Third Place: Dario Argento, Suspiria

Best Actor: Bruno Ganz, The American Friend
Second Place: Woody Allen, Annie Hall
Third Place: Richard Dreyfus, Close Encounters of the Third Kind

Best Actress: Diane Keaton, Annie Hall
Second Place: Gena Rowlands, Opening Night
Third Place: Shelley Duvall, 3 Women

Best Supporting Actor: Bob Balaban, Close Encounters of the Third Kind
Second Place: George Burns, Oh, God!
Third Place: Jackie Gleason, Smoky and the Bandit

Best Supporting Actress: Sissy Spacek, 3 Women
Second Place: Joan Blondell, Opening Night
Third Place: Vanessa Redgrave, Julia

(left to right) Annie Hall, That Obscure Object of Desire, The American Friend, Close Encounters of the Third Kind, Suspiria, Star Wars: Episode IV—A New Hope (dir: George Lucas)

(left to right) Annie Hall, That Obscure Object of Desire, The American Friend, Close Encounters of the Third Kind, Suspiria, Star Wars: Episode IV—A New Hope (dir: George Lucas)

Best Original Screenplay: Woody Allen and Marshall Brickman, Annie Hall
Second Place: Steven Spielberg, Close Encounters of the Third Kind
Third Place: Nancy Dowd, Slap Shot

Best Adapted Screenplay: Luis Buñuel and Jean-Claude Carriere, That Obscure Object of Desire
Second Place: Paolo Taviani and Vittorio Taviani, Padre Padrone
Third Place: Norman Wexler, Saturday Night Fever

Best Cinematography: Robby Müller, The American Friend
Second Place: Luciano Tovoli, Suspiria
Third Place: Herbert Caldwell and Frederick Elmes, Eraserhead

Best Film Editing: Michael Kahn, Close Encounters of the Third Kind
Second Place: Bud Smith and Robert K. Lambert, Sorcerer
Third Place: Wendy Greene Bricmont and Ralph Rosenblum, Annie Hall 

Best Original Score: Dario Argento, Agostino Marangolo, Massimo Morante, Fabio Pignatelli, and Claudio Simonetti, Suspiria
Second Place: John Williams, Star Wars: Episode IV—A New Hope
Third Place: John Williams, Close Encounters of the Third Kind

Best Production Design: John Barry and Roger Christian, Star Wars: Episode IV—A New Hope
Second Place: David Lynch, Eraserhead
Third Place: Peter J. Hampton and Bryan Graves, The Duellists

Best Costume Design: John Mollo, Star Wars: Episode IV—A New Hope
Second Place: Tom Rand, The Duellists
Third Place: Patrizia von Brandenstein, Saturday Night Fever

download (24).jpeg

Best Documentary Feature: George Butler and Robert Fiore, Pumping Iron

Best Animated Feature: Bruno Bozzetto, Allegro Non Troppo

Best Ensemble Cast: Annie Hall (dir: Woody Allen; in alphabetical order): Woody Allen, Colleen Dewhurst, Shelley Duvall, Carol Kane, Diane Keaton, Janet Margolin, Tony Roberts, Paul Simon and Christopher Walken

Orson Welles' Best First Feature: David Lynch, Eraserhead


 1976

  1. Network (dir: Sidney Lumet)
  2. Taxi Driver (dir: Martin Scorsese)
  3. The Tenant (dir: Roman Polanski)
  4. Chinese Roulette (dir: Rainier Werner Fassbinder)
  5. The Killing of a Chinese Bookie (dir: John Cassavetes)
  6. The Assault on Precinct 13 (dir: John Carpenter)
  7. Carrie (dir: Brian De Palma)
  8. Insiang (dir: Lino Brocka)
  9. Mr. Klein (dir: Joseph Losey)
  10. Mikey and Nicky (dir: Elaine May)
Ned Beatty in Sidney Lumet's Network

Ned Beatty in Sidney Lumet's Network

Best Picture: Network
Director: Sidney Lumet Producer: Howard Gottfried
US Distributor: MGM

(left to right) Sidney Lumet on the set of Network, Robert De Niro in Taxi Driver, Hilda Koronel in Insiang, Peter Finch in Network and Jodie Foster in Taxi Driver.

(left to right) Sidney Lumet on the set of Network, Robert De Niro in Taxi Driver, Hilda Koronel in Insiang, Peter Finch in Network and Jodie Foster in Taxi Driver.

Best Director: Sidney Lumet, Network
Second Place: Martin Scorsese, Taxi Driver
Third Place: John Cassavettes, The Killing of a Chinese Bookie

Best Actor: Robert De Niro, Taxi Driver
Second Place: Walter Matthau, Bad News Bears
Third Place: Sylvester Stallone, Rocky

Best Actress: Hilda Koronel, Insiang
Second Place: Faye Dunaway, Network
Third Place: Sissy Spacek, Carrie

Best Supporting Actor: Peter Finch, Network
Second Place: Ned Beatty, Network
Third Place: Laurence Olivier, Marathon Man

Best Supporting Actress: Jodie Foster, Taxi Driver
Second Place: Nancy Allen, Carrie
Third Place: Rose Arrick, Mikey and Nicky

(left to right) Network, All the President's Men, The Tenant, Assault on Precinct 13, Taxi Driver, Logan's Run (dir: Michael Anderson, Casanova (dir: Federico Fellini)

(left to right) Network, All the President's Men, The Tenant, Assault on Precinct 13, Taxi Driver, Logan's Run (dir: Michael Anderson, Casanova (dir: Federico Fellini)

Best Original Screenplay: Paddy Chayefsky, Network
Second Place: Paul Schrader, Taxi Driver
Third Place: Rainier Werner Fassbinder, Chinese Roulette

Best Adapted Screenplay: William Goldman, All the President's Men
Second Place: Gerard Bracha and Roman Polanski, The Tenant
Third Place: Philip Kaufman and Sonia Chernus, The Outlaw Josey Wales

Best Cinematography: Sven Nykvist, The Tenant
Second Place: Michael Chapman, Taxi Driver
Third Place: Conrado Baltazar, Insiang

Best Film Editing: John Carpenter, Assault on Precinct 13
Second Place: Tom Rolf and Melvin Shapiro, Taxi Driver
Third Place: Alan Heim, Network

Best Original Score: Bernard Herrmann, Taxi Driver
Second Place: Bill Conti, Rocky
Third Place: Pino Donaggio, Carrie

Best Production Design: Dale Hennesy and Robert De Vestel, Logan's Run
Second Place: Alexandre Trauner, Pierre Charron and Gerard James, Mr. Klein
Third Place: George Jenkins and George Gaines, All the President's Men

Best Costume Design: Danilo Donati, Casanova
Second Place: Bill Thomas, Logan's Run
Third Place: William Theiss, Bound for Glory

download (24).jpeg

Best Documentary Feature: Barbara Kopple, Harlan County, U.S.A.

Best Animated Feature: Ivo Caprino, The Pinchcliffe Grand Prix

Best Ensemble Cast: Carrie (dir: Brian De Palma; in alphabetical order): Nancy Allen, Betty Buckley, Stefan Giersach, Amy Irving, William Katt, Sydney Lassic, Piper Laurie, Priscilla Pointer, Sissy Spacek and John Travolta

Orson Welles' Best First Feature: Fred Schepisi, The Devil's Playground


1975

  1. Barry Lyndon (dir: Stanley Kubrick)
  2. One Flew Over the Cuckoo's Nest (dir: Milos Forman)
  3. Jaws (dir: Steven Spielberg)
  4. Grey Gardens (dir: Albert Maysles, David Maysles, Ellen Hovde, Muffie Meyer)
  5. Seven Beauties (dir: Lina Wertmüller)
  6. Mother Kusters Goes to Heaven (dir: Rainier Werner Fassbinder)
  7. Shampoo (dir: Hal Ashby)
  8. Picnic at Hanging Rock (dir: Peter Weir)
  9. Dog Day Afternoon (dir: Sidney Lumet)
  10. Hard Times (dir: Walter Hill)
Ryan O'Neal and Marisa Berenson in Stanley Kubrick's Barry Lyndon

Ryan O'Neal and Marisa Berenson in Stanley Kubrick's Barry Lyndon

Best Picture: Barry Lyndon
Director/Producer: Stanley Kubrick
US Distributor: Warner Brothers

(left to right) Stanley Kubrick on the set of Barry Lyndon, Jack Nicholson in One Flew Over the Cuckoo's Nest, Isabelle Adjani in Francois Truffaut's The Story of Adele H., Jack Warden in Shampoo and Shirley Stoler in Seven Beauties

(left to right) Stanley Kubrick on the set of Barry Lyndon, Jack Nicholson in One Flew Over the Cuckoo's Nest, Isabelle Adjani in Francois Truffaut's The Story of Adele H., Jack Warden in Shampoo and Shirley Stoler in Seven Beauties

Best Director: Stanley Kubrick, Barry Lyndon
Second Place: Steven Spielberg, Jaws
Third Place: Albert Maysles, David Maysels, Muffie Meyer, Ellen Hovde, Grey Gardens

Best Actor: Jack Nicholson, One Flew Over the Cuckoo’s Nest
Second Place: Al Pacino, Dog Day Afternoon
Third Place: Warren Beatty, Shampoo

Best Actress: Isabelle Adjani, The Story of Adele H.
Second Place: Brigitte Mira, Mother Kusters Goes to Heaven
Third Place: Hilda Koronel, Manila in the Claws of Light

Best Supporting Actor: James Coburn, Hard Times
Second Place: Donald Sutherland, The Day of the Locust
Third Place: Jack Warden, Shampoo

Best Supporting Actress: Shirley Stoler, Seven Beauties
Second Place: Louise Fletcher, One Flew Over the Cuckoo's Nest
Third Place: Ronee Blakey, Nashville

(left to right) Seven Beauties, Barry Lyndon, Jaws

(left to right) Seven Beauties, Barry Lyndon, Jaws

Best Original Screenplay: Lina Wertmüller, Seven Beauties
Second Place: Robert Towne and Warren Beatty, Shampoo
Third Place: Frank Pierson, Dog Day Afternoon

Best Adapted Screenplay: Stanley Kubrick, Barry Lyndon
Second Place: Lawrence Hauben and Bo Goldman, One Flew Over the Cuckoo's Nest
Third Place: Waldo Salt, The Day of the Locust

Best Cinematography: John Alcott, Barry Lyndon
Second Place: Luciano Tovoli, The Passenger
Third Place: Russell Boyd, Picnic at Hanging Rock

Best Film Editing: Verna Fields, Jaws
Second Place: Dede Allen, Dog Day Afternoon
Third Place: Tony Lawson, Barry Lyndon

Best Original Score: John Williams, Jaws
Second Place: Enzo Jannacci, Seven Beauties
Third Place: Bruce Smeaton, Picnic at Hanging Rock

Best Production Design: Ken Adam and Roy Walker, Barry Lyndon
Second Place: Richard Macdonald, George Hopkins and Rick Simpson, The Day of the Locust
Third Place: John Clark, Tommy

Best Costume Design: Ulla-Britt Söderlund and Milena Canonero, Barry Lyndon
Second Place: Shirley Russell, Tommy
Third Place: Sue Blane, Rocky Horror Picture Show

download (24).jpeg

Best Documentary Feature: Albert Maysles, David Maysels, Muffie Meyer, Ellen Hovde, Grey Gardens

Best Animated Feature: Eiichi Yamamoto, Belladonna of Sadness

Best Ensemble Cast: Shampoo (dir: Hal Ashby; in alphabetical order), Warren Beatty, Tony Bill, Julie Christie, George Furth, Lee Grant, Goldie Hawn, Jay Robinson, Jack Warden and Ann Weldon

Orson Welles' Best First Feature: Walter Hill, Hard Times

 

 

the year-end project: 
2017201620152014201320122011, 201020092008200720062005
2004200320022001200019991998
199719961995199419931992, 1991
1990
1989198819871986198519841983198219811980, 1975-79..., 1970-74
1965-19691960-64, 1955-591950-541940-491930-391920-29 + Superlatives Index